Zväčšenie prostaty nie je len záležitosť vyššieho veku, ako si väčšina mužov myslí. Problémy s ňou majú neblahý vplyv aj na erekciu, spermatogenézu a teda aj potenciu.
Zväčšená prostata sa môže vyskytnúť aj v mladom veku, pokojne napríklad aj u 30-tnikov či mladších. Problémom je, že niektoré jej typické príznaky si môžete zmýliť len s dočasným stavom alebo si ich môžete mylne dať do súvisu s nejakou predošlou okolnosťou. Napríklad také časté močenie muži pripisujú nadmernému príjmu tekutín alebo nízkej vonkajšej teplote a to je chyba!
Čo je prostata a prečo ju máme
Prostata je malá žľaza o veľkosti orecha, ktorá sa nachádza tesne pod močovým mechúrom. Je veľmi dôležitá pre ejakuláciu, pretože produkuje mliečnu tekutinu, ktorá je súčasťou ejakulátu a vďaka ktorej môže nastať správny pohyb spermií napríklad pri oplodnení vajíčka. Prostata sa nazýva niekedy aj predstojná žľaza a odborne sa jej zväčšeniu hovorí hypertrofia.
Jej výskyt najčastejšie nastáva u:
- mužov nad 50 rokov, kde zväčšenie predstojnej žľazy obvykle postihuje každého druhého
- mužov nad 80 rokov, kde sa zväčšenie objavuje takmer u 4 z 5 mužov
- mužov, ktorých priamy príbuzný, napríklad otec alebo brat, už tento problém majú
Ako teda vidíte, prostata má veľký význam pre potenciu, no problém je, že vyvolávajúca príčina jej zväčšenia nie je stále presne určená. Určitú „vinu“ možno pripísať hormonálnym zmenám, uvažuje sa aj o metabolických faktoroch, chronických zápaloch v tejto oblasti alebo o vplyve nesprávnej životosprávy.
ALKOHOL A KOFEÍN: Medzi látky, ktoré patria do skupiny rizikových faktorov, patria napríklad alkohol a kofeín. Podobne ako v prípade napríklad problémov s pevnou erekciou či ejakuláciou, aj v prípade prostaty môžu spôsobiť tieto dve látky vyššie riziko, že u vás nastane jej zväčšenie.
Aké sú typické príznaky jej zväčšenia
Príznaky zväčšenej prostaty sa objavujú obvykle postupne a preto by ste mali byť veľmi citlivý na ich prítomnosť. Samozrejme, netreba hneď prepadnúť hypochondrii, ale rozhodne platí, že pokiaľ sa u vás vyskytne viacero príznakov v priebehu krátkej doby a najmä ak patríte do rizikovej skupiny, mali by ste spozornieť.
Najčastejšie príznaky zväčšenej prostaty sú:
- Častá frekvencia močenia, najmä v noci
- Problém so začiatkom močenia, je potrebné viac „tlačiť“
- Problém s úplným vyprázdnením a odkvapkávanie moču aj po skončení prvého močenia
- Slabší prúd močenia oproti bežnému stavu, niekedy dochádza k prerušovaniu
- Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra
- Pocit bolesti pri močení
- Pocit pálenia pri močení
- Bolesť v podbrušku
- Neskôr sa môže pridružiť výskyt močových kameňov alebo dokonca zápal močovej rúry
Problémom týchto príznakov môže byť, že sa nemusia u každého prejaviť s rovnakou intenzitou a v tom najhoršom prípade môžu byť aj takmer neviditeľné alebo zameniteľné s inými. Sú muži, u ktorých sa prostata zväčšia bez nejakých extrémne zjavných príznakov a naopak aj muži, ktorí niektoré z vyššie uvedených symptómov mali, ale zväčšenie vôbec nebolo také akútne.
PREVENCIA NAD ZLATO: V zásade platí, že muži po 40-ke by už mali absolvovať preventívne vyšetrenie prostaty pri každej lekárskej prehliadke, takže aspoň každé dva roky. Vyšetrenie je veľmi rýchle a najčastejšie ide o palpačné vyšetrenie prostredníctvom konečníka, kedy je možné zväčšenú prostatu veľmi rýchlo nahmatať.
Priebeh zväčšenia prostaty
Zväčšenie prostaty prebieha obvykle postupne a dlhodobejšie, takže to nie je tak, že v momente objavenia sa prvých viditeľných príznakov sa začína prostata zväčšovať – s najväčšou pravdepodobnosťou už zväčšená je. Prítomnosť samotných príznakov indikuje mieru štádia ochorenia a samozrejme aj tu platí, že čím skôr začnete problém riešiť, tým lepšie máte vyhliadky na úspešnú liečbu.
Proces zväčšenia prostaty možno rozdeliť do niekoľkých častí a nasledujúca infografika ich bližšie popisuje:
Liečba – najmä lieky a operácia
Najčastejšie sa pri liečbe zväčšenej prostaty využívajú dva spôsoby a to medikamentózna liečba a operácia. V minulosti boli práve operačné zákroky častejšie, no dnes už počet invazívnych riešení klesá v prospech farmakologickej formy. Posledné slovo má aj tak nakoniec lekár, ktorý určí o spôsobe liečby najmä podľa stupňa a veľkosti zväčšenia.
V prípade najťažších stavov sa volí operačné riešenie a to laparoskopicky prostredníctvom penisu, kedy sa vykonáva tzv. transuretrálna resekcia. Operačná forma sa dnes už volí ale najčastejšie len ak ide o veľmi pokročilú hyperpláziu prostaty – ak sú vážne problémy s močením, objavuje sa krv alebo prichádza k poškodeniam obličiek.
Nezabudnite ani na prírodu
V minulosti sa mnohé zdravotné problémy riešili prirodzenejšou formou a to najčastejšie tým, čo sama príroda človeku „darovala“ – teda bylinami a rastlinami. Viaceré tieto formy sa dnes vracajú znova do popredia, aj keď ide skôr o podpornú terapiu, ktorá rozhodne nemôže nahradiť lekára a odborné zákroky.
Ak máte chuť, môžete vyskúšať napríklad:
- bylinkové čaje, napríklad z vŕbovky malokvetej alebo žihľavy
- Serenou plazivú a jej plody, ktorá sa niekedy nazýva aj Saw Palmetto
- tekvicové jadierka, ktoré obsahujú olej s močopudnými účinkami
- zeleninu, napríklad rajčiny, cibuľu alebo cesnak
Aj tabletky na erekciu vám môžu pomôcť!
Áno, je to skutočne pravda, no nehovoríme v tomto prípade o známej Viagre alebo jej alternatívach, ale skôr o tabletkách na erekciu bez lekárskeho predpisu. Tie sú totiž, na rozdiel od tých na recept, zložené výhradne z prírodných látok a ide najčastejšie o výťažky či extrakty liečivých bylín a rastlín podporujúcich tak erekciu, ako aj zdravý stav vylučovacej a pohlavnej sústavy.
Dobrým príkladom sú napríklad Zerex či Clavin, ale kto má chuť vyskúšať niečo ešte lepšie na prostatu, pre toho je tu eJoy. Až 85 % mužov užívajúcich túto novinku z Veľkej Británie totiž pocítilo pozitívny vplyv na prostatu, nehovoriac samozrejme o priaznivom efekte na potenciu a sexuálny život. Tento prípravok by ste teda rozhodne mali aspoň skúsiť.